Trzebczyk to niewielka wioska na Ziemi Chełmińskiej w gminie Kijewo Królewskie. Powstała po 1772 roku kiedy do wioski przybyli pierwsi protestanccy osadnicy z Meklemburgi. W latach 1882-1885 roku we wsi zbudowano kościół ewangelicki i założono cmentarz. Powstała też szkoła ewangelicka. Wcześniej miejscowi ewangelicy chodzili do nieistniejącego dziś kościoła ewangelickiego w Płutowie. W 1882 roku utworzono parafię ewangelicką Trzebczyk-Płutowo. Obejmowała ona miejscowości należące przed 1882 rokiem do parafii Chełmno i Chełmża. Parafia istniała do 1945 roku. Należały do niej miejscowości: Bajerze, Bągart, Dorposz Szlachecki, Gołoty, Grzybno, Kiełp, Kijewo, Kosowizna, Napole, Płutowo, Stablewice, Trzebcz Szlachecki, Unisław, Żygląd. Pastorem był Wilhelm R
öhricht. Mieszkał w pastorówce przy kościele w Płutowie która stoi do dziś. Parafia liczyła 1350 wiernych. Na okręg w Płutowie przypadało 700 dusz na okręg Trzebczyk 650.
Kościół w Trzebczyku po 1945 roku został zajęty przez katolików. Obecnie jest to kościół pomocniczy pw. Józefa Robotnika. Należy do parafii w Trzebczu Szlacheckim.
 |
Wnętrze z kościoła nie zostało zbytnio przebudowane po 1945 roku |
Cmentarz ewangelicki położony za kościołem jest obecnie kompletnie zdewastowany. Zachowało się niewiele zniszczonych nagrobków ukrytych w gęstych krzakach.
Szkoła ewangelicka nie istnieje. Obecnie w jej miejscu stoi budynek szkoły podstawowej zbudowany w latach 70.
Na sam koniec ciekawostka z Unisławia. Są to przerobione na mieszkania, budynki należący kiedyś do unisławskiego przetwórstwa
Unamel. Jak widać napis komuś przeszkadzał.
Źródła: