piątek, 20 września 2013

Trzebczyk

Trzebczyk to niewielka wioska na Ziemi Chełmińskiej w gminie Kijewo Królewskie. Powstała po 1772 roku kiedy do wioski przybyli pierwsi protestanccy osadnicy z Meklemburgi. W latach 1882-1885 roku we wsi zbudowano kościół ewangelicki i założono cmentarz. Powstała też szkoła ewangelicka. Wcześniej miejscowi ewangelicy chodzili do nieistniejącego dziś kościoła ewangelickiego w Płutowie. W 1882 roku utworzono parafię ewangelicką Trzebczyk-Płutowo. Obejmowała ona miejscowości należące przed 1882 rokiem do parafii Chełmno i Chełmża. Parafia istniała do 1945 roku. Należały do niej miejscowości:  Bajerze, Bągart, Dorposz Szlachecki, Gołoty, Grzybno, Kiełp, Kijewo, Kosowizna, Napole, Płutowo, Stablewice, Trzebcz Szlachecki, Unisław, Żygląd. Pastorem był Wilhelm Röhricht. Mieszkał w pastorówce przy kościele w Płutowie która stoi do dziś. Parafia liczyła 1350 wiernych. Na okręg w Płutowie przypadało 700 dusz na okręg Trzebczyk 650.


Kościół w Trzebczyku po 1945 roku został zajęty przez katolików. Obecnie jest to kościół pomocniczy pw. Józefa Robotnika. Należy do parafii w Trzebczu Szlacheckim.











Wnętrze z kościoła nie zostało zbytnio przebudowane po 1945 roku











Cmentarz ewangelicki położony za kościołem jest obecnie kompletnie zdewastowany. Zachowało się niewiele zniszczonych nagrobków ukrytych w gęstych krzakach.

























  






Szkoła ewangelicka nie istnieje. Obecnie w jej miejscu stoi budynek szkoły podstawowej zbudowany w latach 70.



 Na sam koniec ciekawostka z Unisławia. Są to przerobione na mieszkania, budynki należący kiedyś do unisławskiego przetwórstwa Unamel. Jak widać napis komuś przeszkadzał.





Źródła:


2 komentarze:

  1. Trzebczykową nekropolią mają się zająć uczniowie sąsiadującej szkoły podstawowej. Tak przynajmniej informowała mnie nauczycielka pół roku temu. Ciekawe, czy dojdzie do skutku...

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta wiadomość oczywiście cieszy. Miejmy nadzieje że wszystko pójdzie zgodnie z planem i cmentarz zostanie uporządkowany.

    OdpowiedzUsuń